ביקורת תיאטרון: על הקונפליקט הנצחי של 'אהבה וכאב'

דרמה עוצמתית ומרתקת על המרחק שבין הכאב הנפשי והפיזי מתחבאת בעיבוד הבימתי של התיאטרון העברי

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
מתוך ההצגה 'אהבה וכאב'. צילום: תיאטרון העברי

מה המרחק בין הנפש לגוף? כמה קשור הכאב הפיזי לכאב הנפשי והאם ניתן לפתור אותם? בשאלות אלה מתמקד העיבוד הבימתי המצויין 'אהבה וכאב', שמבוסס על רב המכר של הסופרת צרויה שלו. הסיפור מביא אלינו את איריס, מנהלת בית ספר שמתמודדת עם כאב פיזי שלאט הולך וחושף את החלקים הנפשיים שלו, הנמתחים בין פיגוע הטרור שנפצעה בו מספר שנים קודם, דרך האהבה הבלתי ממומשת לאהוב נעורים שנטש, ועד לכאבים שנמשכים, אולי, מדור קודם, ונספגו לתוכה.

ההצגה "אהבה וכאב" של התאטרון העברי, בכיכובם של מירי אלוני (אמא מבוגרת מאוד, חולת אלצהיימר), פנינה ברט בתפקיד הראשי (האישה שפוגשת את אהבת נעוריה אחרי 30 שנה) וגדי צדקה בתפקיד בעלה. הבמאי גדי צדקה כתב, וביים את ההצגה.

הסיפור שמוכר לאנשים רבים, נוגע באהבה ראשונה חזקה ויפה שקורסת, רגע לפני החתונה, כאשר הבחור מתחרט ומבטל את החתונה. הבחורה (איריס) נותרת עם לב שבור, מתוסכלת, בוכה ולא מבינה למה זה קרה לה. לוקח לה שמונה שנים להתאושש, ללמוד מקצוע הוראה, למצוא חבר חדש (גדי צדקה) ולקבל הצעת נישואין.

איריס מתחתנת, מקודמת לתפקיד בכיר בבית הספר בו היא מלמדת, ואז, בסחריר כאוטי, היא נפצעת קשה בפיגוע אוטובוס. יותר מעשור אחר כך, היא עדיין מתוסכלת וכואבת, נמצאת בזוגיות לא טובה מבחינתה, עדיין חושבת עליו על החבר הראשון שעזב אותה, נושא המלבה מריבות בבית עם בעלה. בתה היחידה עוזבת את הבית ומתחברת לכת מיסטית בתל אביב.

אז מה קורה, כאשר איריס הולכת לביקור אצל אורתופד ידוע ומתגלה כי הוא מושא אהבתה הראשון? מה יעלה בגורל הזוגיות עם בעלה?

ואיך אמה חולת האלצהיימר, מגיבה (מירי אלוני במשחק נהדר).

הצגה נהדרת, משחק מעולה של כל השחקנים, שעה וחצי עוברת בלי להרגיש.

ההצגה רצה כרגע בתיאטרון הצפון. מומלץ בחום.

אולי יעניין אותך גם

תגובות