חרדת נטישה: איך הכלב שלכם מתמודד עם הסגר?

מאות אלפי כלבים סגורים עם בעליהם תחת הגבלות משרד הבריאות- האם המצב עלול לגרום להם נזק ואיך ייראה היום שאחרי; מאלפת הכלבים שני אסף שוחחה עם אתר קרייתי על התופעה וסיפקה עצות מועילות

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
המאלפת שני אסף וחבר. צילום: עצמי

הכלב האהוב שלכם מבלה יחד איתכם את הסגר? מה יקרה ביום שבו תחזרו לשגרה והאם הכלבים עלולים לסבול מחרדת נטישה מוגברת? משרד החקלאות הוציא אתמול (א') הודעה מיוחדת, בה הוא מתייחס לכלבים ובעליהם, וממליץ על השארת הכלב לבד במשך 15 דקות מדי יום.

שוחחנו עם שני אסף, מדריכת כלבנות טיפולית ומאלפת כלבים על הסגר לצד החיות האהובות עלינו, ויצאנו עם כמה תובנות מרתקות. "הבהלה סביב התפתחות חרדת נטישה אצל כלבים לאחר סיום משבר הקורונה, מלווה את כל בעלי הכלבים מסביב לעולם", מספרת אסף, "הכלבים שלנו אכן מרגישים את הנוכחות המלאה בבית, וזה בהחלט חורג מהלו"ז שהם היו רגילים אליו עד היום".

אסף אומרת כי "כלבים שרגילים להיות לבד בבית שעות ארוכות (בזמן שאנחנו בעבודה ובמסגרות) והתנהגו עד רגע המשבר כראוי, הם כלבים עצמאיים ובעלי ביטחון, שמכירים את התחושה של להישאר לבד והם בסדר איתה, והרבה בעלי כלבים יכולים להעיד שלמרות שהם בבית כל היום, יש זמנים שהכלב בוחר לו פינה שקטה באחד החדרים והולך לנמנם. כמי שעובדת עם הכלב שלה כל יום 5 שעות מחוץ לבית, ואנחנו כל יום ביחד כל הזמן, אני הרבה פעמים מוצאת אותו בחדר אחר או במרפסת נהנה ממזג האוויר. אז אני ממליצה לסמוך על הכלב שלכם בקטע הזה, ולא להיכנס לחרדות מיותרות".

 

ג'ונסון מעביר זמן איכות. צילום: שני אסף

 

"למרות זאת", אומרת אסף, "אם יש לכם כלב עם היסטוריה של חרדת נטישה, וטיפלתם בה עם מאלף, מומלץ להרים אליו טלפון ולוודא שהשיטות שעבדו על הכלב בזמן הטיפול בחרדה יכולות לשמש כעת, כהכנה לקראת החזרה לשגרה, ובכל מקרה הכל תלוי באופי ובהרגלים האישיים של הכלב שלכם".

סימנים להתפתחות חרדת נטישה

אם הכלב שלכם:
1. עוקב אחריכם "הליכת צל" לכל מקום בבית
2. נכנס איתכם למקלחת / שירותים
3. קם והולך אחריכם כשאתם יוצאים מהחדר
4. מחכה לכם ליד הדלת כשאתם יוצאים לזרוק את הזבל
או כל התנהגות תלותית כזו או אחרת שחדשה לכם

אלו סימנים שמראים לנו שלכלב קשה להישאר לבד והוא עלול לפתח חרדת נטישה שיכולה לבוא לידי ביטוי בהרס, בכי, נביחות, צרכים בבית ועוד בעיות התנהגות נוספות. הסימנים המקדימים שצוינו באים להצביע על התנהגות תלותית שיכולה להוביל לחרדת נטישה אם לא תטופל בזמן ובהתאם.

אסף אומרת כי כדי למנוע מהכלב לפתח תסמינים כאלה, היא ממליצה:

  1. לא לקחת אותו איתכם לכל סידור שאתם צריכים לעשות, כמו לסופר או להוריד את הזבל.
  2. לשמור על שגרה רגילה: טיולים בזמנים מסודרים, האכלה באותם הזמנים כמו לפני המשבר.
  3. לקנות לו עצם חדשה, כמו קרן אייל או עצמות דחוסות מסוג long last ולתת לו אותה במיטה שלו / משטח הרביצה.

* אם הכלב לא יודע להשתמש בעצמות, עליכם לשבת איתו ולהחזיק את העצם בחלק התחתון כשהוא על המשטח, הכלב אמור להתחיל ללעוס אותה לאט לאט.

*הישארו לידו כמה דקות והתרחקו באלגנטיות.

*אל תשחקו עם העצם כאילו היא כדור או בובה, היא לא. הישארו סטטיים ככל שניתן.

  1. אם עדיין אין לכם צעצוע קונג קלאסי, אפילו שלושה כאלה בבית, כנראה שיש לכם כלב טוב ממש, אז לא הייתם צריכים.

צעצועי קונג קלאסיים הם צעצועים שעשויים מגומי דחוס מאוד, איכותי ועמיד מפני לסתות חזקות כמו של רוטווילר, פיטבול, בוקסרים ועוד. לאורך הצעצוע חלול חור עם פתח משני הצדדים. את הקונג ממלאים במתכונים של 2 – 3 מצרכים הכוללים את האוכל היבש של הכלב ועוד ממרח בריא כלשהו / ירקות, לאחר מכן מערבבים את המצרכים, שופכים לתוך הקונג, עוטפים בניילון נצמד ומכניסים למקפיא לשעתיים/שלוש לפחות.

כלבים לא יודעים להשתמש בצעצועי לעיסה ונשיכה אם לא נלמד אותם למה הם נועדו ומה עושים איתם. לכן חשוב מאוד לוודא שאתם מבינים לגמרי את מטרת הצעצוע והזמנים המתאימים לתת אותו לכלב.
* מומלץ להתייעץ עם מאלף או לחפש מידע אמין באינטרנט.

עצמות לעיסה הן תעסוקה מעולה לכלבים
הם עסוקים בללעוס ולכרסם בזמן שקורים סביבם כל כך הרבה דברים, כמו אנשים שיוצאים / נכנסים מהבית, ילדים שמשחקים על הרצפה ועוד. מטרתם להסיח את דעתו של הכלב מגירויים שקורים מסביב ולספק לו תעסוקה מנטלית שתשאיר אותו בסוף תשוש, עייף ומסופק.

ניתן לשוחח עם שני דרך עמוד הפייסבוק שלה בלינק:

https://www.facebook.com/shani.dogs1/

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות