קריסת הלבניה של בז"ן: התחלת הסוף?

אחת הלבניות המפורסמות של בז"ן קרסה הבוקר ללא נפגעים וללא דליפת חומרים מסוכנים; ר.ע ביאליק: "קריסת הלבניה במתחם בתי זיקוק היא הלבנה הראשונה הנופלת בחומת ברלין של התעשייה המזהמת במפרץ חיפה"

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
הלבניות בבתי זיקוק הבוקר. צילום: דוברות כבאות והצלה חוף

סוף לאחד הסמלים המובהקים של מפרץ חיפה. הבוקר (ו') קרס אחד משני מגדלי הקירור (הלבניות) בבתי הזיקוק. למרבה המזל אין נפגעים באירוע ואין חשש לדליפת חומרים מסוכנים. קריסת המבנה הבוקר הגיעה לאחר ששלשום קרס חלק קטן בהרבה מהמבנה שקרס היום. מצבם של זוג המבנים שהוקמו ב-1938, והפכו לאחד הסמלים המזוהים ביותר עם מפרץ חיפה, הקריות והעיר חיפה, הלך והתדרדר עם השנים, עד שבשנת 2009 הופסק השימוש בהן.

הבוקר בשעה 9:10 התקבלה הודעה במוקד 102, משל״ט חוף, על עשן מבתי זיקוק, כוחות הכיבוי שהגיעו במהרה למקום, נותרו ללא תעסוקה לאחר שהתברר כי אין נפגעים בנפש ואין דלפת חומרים מסוכנים.

למרבה המזל, הקריסה ארעה במגדל הראשון (המזרחי) ולא במגדל השני, המשמש כמרכז מבקרים והדרכה לעיתים גם לקבוצות בתי ספר. המגדלים עשויים בטון ולפני מספר שנים שיפצו בבתי הזיקוק את המגדל שלא קרס באמצעות התזת בטון על הארובה כולה.

אתמול, בעקבות חור שנפער במבנה בליל יום רביעי, הוכנה תכנית לחיזוקו באמצעות התזת בטון, אולם זו לא יושמה ביומיים שחלפו. מבני הלבניות שימשו כמגדלי קירור, כאשר מים חמים מתהליך הזיקוק הוזרמו לחלקם העליון ומשם נשפכו לכיוון הקרקעית. בדרך הוצבו קורות עץ גדולות, מה שיצר אפקט ארובה והחדיר אוויר מלמטה, שקירר את המים בדרכו למעלה  ותושבי האזור מכירים את האדים הלבנים הסמיכים שעלו מהארובות כאשר הן פעלו.

רק לפני כשבוע פורסם על מינויו של האלוף (במיל.) משה קפלינסקי לתפקיד מנכ"ל בז"ן, לאחר שבשנה האחרונה מילא תפקיד זה הסמנכ"ל, שלומי בסון. קפלינסקי ייאלץ להוביל את בז"ן אל מול תכניות סגירת התעשייה הפטרוכימית במפרץ, ומול תכנית 'מפרץ החדשנות'.

 

קריסת הלבניה בבתי זיקוק. צילום: דוברות כבאות והצלה חוף

אלי דוקורסקי, ראש העיר קרית ביאליק, מסר בתגובה: "קריסת הלבניה במתחם בתי זיקוק היא הלבנה הראשונה הנופלת בחומת ברלין של התעשייה המזהמת במפרץ חיפה. הרכבת יצאה מהתחנה והתעשייה המסוכנת מחשבת קצה לאחור. אני פונה לממשלה להאיץ את תוכנית מפרץ החדשנות המבשרת תחילה של עידן חדש באזור – אזור של נופש ופנאי, מתחמי תעסוקה נקייה ומגורים"

מבז"ן נמסר בתגובה: "הבוקר קרס החלק העליון באחת ה'לבניות' המפורסמות של בזן, ששימשה בעבר כמגדל קירור מים ואינה בשימוש מאז שנת 2009. הקריסה התרחשה בהמשך לנפילת מקטע קיר שלשום. בזן נוקטת את כל הפעולות, כולל התייעצות עם מומחים מתחום ההנדסה והתכנון, על מנת ללמוד את האירוע. האזור מאובטח ולא היו נפגעים".

אולי יעניין אותך גם

תגובות